TS2940CZ33 C0G
Taiwan Semiconductor LDO Voltage Regulator 1.000mA 26V TO-220
TS2940CZ-3.3
Manufacturer Part No.
TS2940CZ33 C0G
Schukat Part No.
TS2940CZ-3.3
75 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 99 Weeks
Life Cycle Status
LTB 31.07.2026
Discontinued by manufacturer without replacement
Prices
Manufacturer bundle 2000 Pcs.
Supply Voltage Max.
26 V
Output Voltage Min./Fixed
3.3 V
Output current
1.000 mA
Droput Voltage
0.6 V
Manufacturer Package
TO-220
Packaging
  • Tube
Assembly Type
  • THT
Manufacturer Package
  • TO-220
Operating conditions
Barrier Layer temperature, min. (TJ)
  • -40 °C
Barrier Layer Temperature, max. (TJ)
  • 125 °C
Storage Temperature Min.
  • -65 °C
Storage Temperature Max.
  • 150 °C
Output Current 1
  • 1,000 mA
Droput Voltage
  • 0.6 V
Supply Voltage Max.
  • 26 V
Output current
  • 1.000 mA
Output Voltage Min./Fixed
  • 3.3 V