TS2940CP33 ROG
Taiwan Semiconductor LDO Voltage Regulator 1.000mA 26V TO-252(DPAK)
TS2940CP-3.3
TOP
Manufacturer Part No.
TS2940CP33 ROG
Schukat Part No.
TS2940CP-3.3
12.625 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 33/2026
22.500 Pcs.
Planned delivery time
Ø 28 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 2500 Pcs.
Supply Voltage Max.
26 V
Output Voltage Min./Fixed
3.3 V
Output current
1.000 mA
Droput Voltage
0.6 V
Manufacturer Package
TO-252 (DPAK)
Packaging
  • Reel
Assembly Type
  • SMD/SMT
Manufacturer Package
  • TO-252 (DPAK)
Operating conditions
Barrier Layer temperature, min. (TJ)
  • -40 °C
Barrier Layer Temperature, max. (TJ)
  • 125 °C
Storage Temperature Min.
  • -65 °C
Storage Temperature Max.
  • 150 °C
Output Current 1
  • 1,000 mA
Droput Voltage
  • 0.6 V
Supply Voltage Max.
  • 26 V
Output current
  • 1.000 mA
Output Voltage Min./Fixed
  • 3.3 V