TS2940CM33 RNG
Taiwan Semiconductor LDO Voltage Regulator 1.000mA 26V TO-263(D2PAK)
TS2940CM-3.3
Manufacturer Part No.
TS2940CM33 RNG
Schukat Part No.
TS2940CM-3.3
625 Pcs. in stock
Planned delivery time
---
Life Cycle Status
EOL 02.03.2026
Discontinued by manufacturer without replacement
Prices
Manufacturer bundle 800 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 25 or multiple of 25)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
LDO Voltage Regulator
Supply Voltage Max.
26 V
Output Voltage Min./Fixed
3.3 V
Output current
1.000 mA
Number of Channels
1
Droput Voltage
0.6 V
Output Type
fixed
Manufacturer Package
TO-263 (D2PAK)
Manufacturer
  • Taiwan Semiconductor
Type
  • LDO Voltage Regulator
Series
  • TS29_
Product group
  • B4774
Packaging
  • Reel
Assembly Type
  • SMD/SMT
Pin Count
  • 3
Manufacturer Package
  • TO-263 (D2PAK)
Operating conditions
Barrier Layer temperature, min. (TJ)
  • -40 °C
Barrier Layer Temperature, max. (TJ)
  • 125 °C
Storage Temperature Min.
  • -65 °C
Storage Temperature Max.
  • 150 °C
Electrical Properties
Number of Channels
  • 1
Output Current 1
  • 1,000 mA
Droput Voltage
  • 0.6 V
Supply Voltage Max.
  • 26 V
Output current
  • 1.000 mA
Output Voltage Min./Fixed
  • 3.3 V