TS2937CZ33 C0G
Taiwan Semiconductor LDO Voltage Regulator 500mA 26V TO-220
TS2937CZ-3.3
Manufacturer Part No.
TS2937CZ33 C0G
Schukat Part No.
TS2937CZ-3.3
3.625 Pcs. in stock
Planned delivery time
---
Life Cycle Status
EOL 02.03.2026
Discontinued by manufacturer without replacement
Prices
Manufacturer bundle 2000 Pcs.
Supply Voltage Max.
26 V
Output Voltage Min./Fixed
3.3 V
Output current
500 mA
Droput Voltage
0.6 V
Manufacturer Package
TO-220
Packaging
  • Tube
Assembly Type
  • THT
Pin Count
  • 3
Manufacturer Package
  • TO-220
Operating conditions
Barrier Layer temperature, min. (TJ)
  • -40 °C
Barrier Layer Temperature, max. (TJ)
  • 125 °C
Storage Temperature Min.
  • -65 °C
Storage Temperature Max.
  • 150 °C
Output Current 1
  • 500 mA
Droput Voltage
  • 0.6 V
Supply Voltage Max.
  • 26 V
Output current
  • 500 mA
Output Voltage Min./Fixed
  • 3.3 V