TS2937CW33 RPG
Taiwan Semiconductor LDO Voltage Regulator 500mA 26V SOT-223
TS2937CW-3.3
Manufacturer Part No.
TS2937CW33 RPG
Schukat Part No.
TS2937CW-3.3
1.350 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 27/2026
5.000 Pcs.
Planned delivery time
Ø 28 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 2500 Pcs.
Supply Voltage Max.
26 V
Output Voltage Min./Fixed
3.3 V
Output current
500 mA
Droput Voltage
0.6 V
Manufacturer Package
SOT-223
Packaging
  • Reel
Assembly Type
  • SMD/SMT
Pin Count
  • 4
Manufacturer Package
  • SOT-223
Operating conditions
Barrier Layer temperature, min. (TJ)
  • -40 °C
Barrier Layer Temperature, max. (TJ)
  • 125 °C
Storage Temperature Min.
  • -65 °C
Storage Temperature Max.
  • 150 °C
Output Current 1
  • 500 mA
Droput Voltage
  • 0.6 V
Supply Voltage Max.
  • 26 V
Output current
  • 500 mA
Output Voltage Min./Fixed
  • 3.3 V