TS2937CP33 ROG
Taiwan Semiconductor LDO Voltage Regulator 500mA 26V TO-252(DPAK)
TS2937CP-3.3
TOP
Manufacturer Part No.
TS2937CP33 ROG
Schukat Part No.
TS2937CP-3.3
37.025 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 46/2026
25.000 Pcs.
Planned delivery time
Ø 28 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 2500 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 25 or multiple of 25)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
LDO Voltage Regulator
Supply Voltage Max.
26 V
Output Voltage Min./Fixed
3.3 V
Output current
500 mA
Number of Channels
1
Droput Voltage
0.6 V
Output Type
fixed
Manufacturer Package
TO-252 (DPAK)
Manufacturer
  • Taiwan Semiconductor
Type
  • LDO Voltage Regulator
Series
  • TS29_
Product group
  • B4774
Packaging
  • Reel
Assembly Type
  • SMD/SMT
Pin Count
  • 3
Manufacturer Package
  • TO-252 (DPAK)
Operating conditions
Barrier Layer temperature, min. (TJ)
  • -40 °C
Barrier Layer Temperature, max. (TJ)
  • 125 °C
Storage Temperature Min.
  • -65 °C
Storage Temperature Max.
  • 150 °C
Electrical Properties
Number of Channels
  • 1
Output Current 1
  • 500 mA
Droput Voltage
  • 0.6 V
Supply Voltage Max.
  • 26 V
Output current
  • 500 mA
Output Voltage Min./Fixed
  • 3.3 V