TS1117BCW33 RPG
Taiwan Semiconductor LDO Voltage Regulator 1.000mA 12V SOT-223
TS1117BCW33 RPG
Manufacturer Part No.
TS1117BCW33 RPG
Schukat Part No.
TS1117BCW33 RPG
19.325 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 21/2026
25.000 Pcs.
Planned delivery time
Ø 18 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 2500 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 25 or multiple of 25)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
LDO Voltage Regulator
Supply Voltage Min.
2.7 V
Supply Voltage Max.
12 V
Output Voltage Min./Fixed
3.3 V
Output current
1.000 mA
Number of Channels
1
Droput Voltage
1.3 V
Output Type
fixed
Manufacturer Package
SOT-223
Manufacturer
  • Taiwan Semiconductor
Type
  • LDO Voltage Regulator
Series
  • TS11_
Product group
  • B4774
Packaging
  • Reel
Assembly Type
  • SMD/SMT
Pin Count
  • 4
Manufacturer Package
  • SOT-223
Operating conditions
Barrier Layer Temperature, max. (TJ)
  • 150 °C
Storage Temperature Min.
  • -65 °C
Storage Temperature Max.
  • 150 °C
Electrical Properties
Number of Channels
  • 1
Supply Voltage Min.
  • 2.7 V
Output Current 1
  • 1,000 mA
Droput Voltage
  • 1.3 V
Supply Voltage Max.
  • 12 V
Output current
  • 1.000 mA
Output Voltage Min./Fixed
  • 3.3 V