TESDU12V RGG
Taiwan Semiconductor SMD/SMT ESD Protection Diode Bidirectional 25W 0603
TESDU12V
Manufacturer Part No.
TESDU12V RGG
Schukat Part No.
TESDU12V
32.800 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 24/2026
38.900 Pcs.
Planned delivery time
Ø 24 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 4000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 100 or multiple of 100)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Polarity
Bidirectional
((Pppm) Peak PulsePower Dissapation
25 W
(Uesd) ESD Voltage Contact
8 kV
(Uesd) ESD Voltage Air Gap
15 kV
Number of Channels
1
Manufacturer
  • Taiwan Semiconductor
Type
  • ESD Protection Diode
Series
  • TESDU
Product group
  • V5175
Packaging
  • Reel
Assembly Type
  • SMD/SMT
Manufacturer Package
  • 0603
Operating conditions
Barrier Layer temperature, min. (TJ)
  • -55 °C
Barrier Layer Temperature, max. (TJ)
  • 150 °C
Storage Temperature Min.
  • -55 °C
Storage Temperature Max.
  • 150 °C
Electrical Properties
Polarity
  • Bidirectional
(Cd) Diode Capacitance
  • 12 pF
  • 25 W
(Uesd) ESD Voltage Contact
  • 8 kV
(Uesd) ESD Voltage Air Gap
  • 15 kV