B72214S0251K101
TDK Electronics Metal oxide varistor B722 390V 4.500A Ø15,5mm P7,5mm
SIOV-S14K250SIOV-S14K250
Manufacturer Part No.
B72214S0251K101
Schukat Part No.
SIOV-S14K250
Manufacturer
7.832 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 20 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 750 Pcs.
Max. Operating voltage (AC)
250 V AC
Max. Operating voltage (DC)
320 V DC
Varistor voltage (@1mA)
390 V
Surge current
4,500 A
Diameter, resistor body
15.5 mm
Pitch
7.5 mm
    • Epoxy coating UL94V-0
    • No load derating up to 85°C
Dimension: Width
  • 4.8 mm
Dimension: Height
  • 43.5 mm
Pitch
  • 7.5 mm
Diameter, resistor body
  • 15.5 mm
Diameter, connecting wire
  • 0.8 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Solderability
  • 245°C / 3s
Power loss, max.
  • 0.6 W
Max. Operating voltage (DC)
  • 320 V DC
Max. Operating voltage (AC)
  • 250 V AC
Test voltage
  • 2,500 V
Varistor voltage (@1mA)
  • 390 V
Surge current
  • 4,500 A
Power consumption
  • 65 J
Capacity, typ.
  • 490 pF
Insulation resistance
  • 10 MOhm