B72210S0251K101
TDK Electronics Metal oxide varistor B722 390V 2.500A Ø12mm P7,5mm
SIOV-S10K250SIOV-S10K250
Manufacturer Part No.
B72210S0251K101
Schukat Part No.
SIOV-S10K250
Manufacturer
1.850 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 27/2026
1.000 Pcs.
Planned delivery time
Ø 12 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 750 Pcs.
Max. Operating voltage (AC)
250 V AC
Max. Operating voltage (DC)
320 V DC
Varistor voltage (@1mA)
390 V
Surge current
2,500 A
Diameter, resistor body
12 mm
Pitch
7.5 mm
    • Epoxy coating UL94V-0
    • No load derating up to 85°C
Dimension: Width
  • 4.8 mm
Dimension: Height
  • 39.5 mm
Pitch
  • 7.5 mm
Diameter, resistor body
  • 12 mm
Diameter, connecting wire
  • 0.8 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Solderability
  • 245°C / 3s
Power loss, max.
  • 0.4 W
Max. Operating voltage (DC)
  • 320 V DC
Max. Operating voltage (AC)
  • 250 V AC
Test voltage
  • 2,500 V
Varistor voltage (@1mA)
  • 390 V
Surge current
  • 2,500 A
Power consumption
  • 38 J
Capacity, typ.
  • 245 pF
Insulation resistance
  • 10 MOhm