B72210S0231K101
TDK Electronics Metal oxide varistor B722 360V 2.500A Ø12mm P7,5mm
SIOV-S10K230SIOV-S10K230
Manufacturer Part No.
B72210S0231K101
Schukat Part No.
SIOV-S10K230
Manufacturer
1.675 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 14 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 500 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 25 or multiple of 25)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Metal oxide varistor
Series
B722
Max. Operating voltage (AC)
230 V AC
Max. Operating voltage (DC)
300 V DC
Varistor voltage (@1mA)
360 V
Surge current
2,500 A
Diameter, resistor body
12 mm
Pitch
7.5 mm
Manufacturer
  • TDK Electronics
Type
  • Metal oxide varistor
Series
  • B722
Product group
  • C4211
Assembly Type
  • THT
Features
  • • Round varistor elements, wired
    • Epoxy coating UL94V-0
    • No load derating up to 85°C
Form of Delivery
  • bulk
Dimensions and Weights
Dimension: Width
  • 4.7 mm
Dimension: Height
  • 39.5 mm
Pitch
  • 7.5 mm
Diameter, resistor body
  • 12 mm
Diameter, connecting wire
  • 0.8 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Solderability
  • 245°C / 3s
Power loss, max.
  • 0.4 W
Max. Operating voltage (DC)
  • 300 V DC
Max. Operating voltage (AC)
  • 230 V AC
Test voltage
  • 2,500 V
Varistor voltage (@1mA)
  • 360 V
Surge current
  • 2,500 A
Power consumption
  • 36 J
Capacity, typ.
  • 265 pF
Response time, max.
  • 25 ns
Insulation resistance
  • 10 MOhm