B72207S0600K101
TDK Electronics Metal oxide varistor B722 100V 1.200A Ø9mm P5mm
SIOV-S07K60SIOV-S07K60
Manufacturer Part No.
B72207S0600K101
Schukat Part No.
SIOV-S07K60
Manufacturer
1.225 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 9 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 1000 Pcs.
Max. Operating voltage (AC)
60 V AC
Max. Operating voltage (DC)
85 V DC
Varistor voltage (@1mA)
100 V
Surge current
1,200 A
Diameter, resistor body
9 mm
Pitch
5 mm
    • Epoxy coating UL94V-0
    • No load derating up to 85°C
Dimension: Width
  • 3.3 mm
Dimension: Height
  • 36 mm
Pitch
  • 5 mm
Diameter, resistor body
  • 9 mm
Diameter, connecting wire
  • 0.6 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Solderability
  • 245°C / 3s
Power loss, max.
  • 0.25 W
Max. Operating voltage (DC)
  • 85 V DC
Max. Operating voltage (AC)
  • 60 V AC
Test voltage
  • 2,500 V
Varistor voltage (@1mA)
  • 100 V
Surge current
  • 1,200 A
Power consumption
  • 4.8 J
Capacity, typ.
  • 480 pF
Insulation resistance
  • 10 MOhm