B72207S0300K101
TDK Electronics Metal oxide varistor B722 47V 250A Ø9mm P5mm
SIOV-S07K30SIOV-S07K30
Manufacturer Part No.
B72207S0300K101
Schukat Part No.
SIOV-S07K30
Manufacturer
3.975 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 16 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 1500 Pcs.
Max. Operating voltage (AC)
30 V AC
Max. Operating voltage (DC)
38 V DC
Varistor voltage (@1mA)
47 V
Surge current
250 A
Diameter, resistor body
9 mm
Pitch
5 mm
    • Epoxy coating UL94V-0
    • No load derating up to 85°C
Dimension: Width
  • 3.7 mm
Dimension: Height
  • 36 mm
Pitch
  • 5 mm
Diameter, resistor body
  • 9 mm
Diameter, connecting wire
  • 0.6 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Solderability
  • 245°C / 3s
Power loss, max.
  • 0.02 W
Max. Operating voltage (DC)
  • 38 V DC
Max. Operating voltage (AC)
  • 30 V AC
Test voltage
  • 2,500 V
Varistor voltage (@1mA)
  • 47 V
Surge current
  • 250 A
Power consumption
  • 2 J
Capacity, typ.
  • 1,200 pF
Insulation resistance
  • 10 MOhm