B72207S0250K101
TDK Electronics Metal oxide varistor B722 39V 250A Ø9mm P5mm
SIOV-S07K25SIOV-S07K25
Manufacturer Part No.
B72207S0250K101
Schukat Part No.
SIOV-S07K25
Manufacturer
2.175 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 31/2026
1.000 Pcs.
Planned delivery time
Ø 20 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 1000 Pcs.
Max. Operating voltage (AC)
25 V AC
Max. Operating voltage (DC)
31 V DC
Varistor voltage (@1mA)
39 V
Surge current
250 A
Diameter, resistor body
9 mm
Pitch
5 mm
    • Epoxy coating UL94V-0
    • No load derating up to 85°C
Dimension: Width
  • 3.7 mm
Dimension: Height
  • 36 mm
Pitch
  • 5 mm
Diameter, resistor body
  • 9 mm
Diameter, connecting wire
  • 0.6 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Solderability
  • 245°C / 3s
Power loss, max.
  • 0.02 W
Max. Operating voltage (DC)
  • 31 V DC
Max. Operating voltage (AC)
  • 25 V AC
Test voltage
  • 2,500 V
Varistor voltage (@1mA)
  • 39 V
Surge current
  • 250 A
Power consumption
  • 1.6 J
Capacity, typ.
  • 1,400 pF
Insulation resistance
  • 10 MOhm