B72205S0301K101
TDK Electronics Metal oxide varistor B722 680V 400A Ø7mm P5mm
SIOV-S05K300SIOV-S05K300
Manufacturer Part No.
B72205S0301K101
Schukat Part No.
SIOV-S05K300
Manufacturer
5.550 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 14 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 1000 Pcs.
Max. Operating voltage (AC)
300 V AC
Max. Operating voltage (DC)
385 V DC
Varistor voltage (@1mA)
680 V
Surge current
400 A
Diameter, resistor body
7 mm
Pitch
5 mm
    • Epoxy coating UL94V-0
    • No load derating up to 85°C
Dimension: Width
  • 4.5 mm
Dimension: Height
  • 33.5 mm
Pitch
  • 5 mm
Diameter, resistor body
  • 7 mm
Diameter, connecting wire
  • 0.6 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Solderability
  • 245°C / 3s
Power loss, max.
  • 0.1 W
Max. Operating voltage (DC)
  • 385 V DC
Max. Operating voltage (AC)
  • 300 V AC
Test voltage
  • 2,500 V
Varistor voltage (@1mA)
  • 680 V
Surge current
  • 400 A
Power consumption
  • 9.6 J
Capacity, typ.
  • 55 pF
Insulation resistance
  • 10 MOhm