B72205S0231K101
TDK Electronics Metal oxide varistor B722 360V 400A Ø7mm P5mm
SIOV-S05K230SIOV-S05K230
Manufacturer Part No.
B72205S0231K101
Schukat Part No.
SIOV-S05K230
Manufacturer
675 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 13 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 1000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 25 or multiple of 25)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Metal oxide varistor
Series
B722
Max. Operating voltage (AC)
230 V AC
Max. Operating voltage (DC)
300 V DC
Varistor voltage (@1mA)
360 V
Surge current
400 A
Diameter, resistor body
7 mm
Pitch
5 mm
Manufacturer
  • TDK Electronics
Type
  • Metal oxide varistor
Series
  • B722
Product group
  • C4211
Assembly Type
  • THT
Features
  • • Round varistor elements, wired
    • Epoxy coating UL94V-0
    • No load derating up to 85°C
Form of Delivery
  • bulk
Dimensions and Weights
Dimension: Width
  • 4 mm
Dimension: Height
  • 33.5 mm
Pitch
  • 5 mm
Diameter, resistor body
  • 7 mm
Diameter, connecting wire
  • 0.6 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Solderability
  • 245°C / 3s
Power loss, max.
  • 0.1 W
Max. Operating voltage (DC)
  • 300 V DC
Max. Operating voltage (AC)
  • 230 V AC
Test voltage
  • 2,500 V
Varistor voltage (@1mA)
  • 360 V
Surge current
  • 400 A
Power consumption
  • 7.2 J
Capacity, typ.
  • 70 pF
Response time, max.
  • 25 ns
Insulation resistance
  • 10 MOhm