B57703M0103G040
TDK Electronics NTC resistor B57703M 10kOhm 2% THT
B57703M103GB57703M103G
TOP
Manufacturer Part No.
B57703M0103G040
Schukat Part No.
B57703M103G
Manufacturer
2.350 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 23/2026
1.745 Pcs.
Planned delivery time
Ø 18 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 500 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 5 or multiple of 5)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
NTC resistor
Series
B57703M
Nominal temperature
25 °C
Rated power
0.15 W
Resistance
10 kOhm
Resistance tolerance
2 %
Widerstandstoleranz (IEC 60062)
G
Assembly Type
THT
Manufacturer
  • TDK Electronics
Type
  • NTC resistor
Series
  • B57703M
Product group
  • C4012
Application
  • Sensor
Assembly Type
  • THT
Features
  • • NTC Thermistor for temperature compensation and measurement
    • Fast response time
    • High accuracy
    • Easy mounting, connecting wires: AWG 30/PTFE
    • Encapsulated in a metal eyelet with good thermal coupling
Dimensions and Weights
Dimension: Width
  • 6.5 mm
Dimension: Height
  • 62.5 mm
Weight
  • 0.8 g
Diameter, resistor body
  • 8.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 125 °C
Technical Features
Resistance value
  • 10
Resistance unit
  • kOhm
Resistance
  • 10 kOhm
Resistance tolerance
  • 2 %
  • G
Nominal temperature
  • 25 °C
Rated power
  • 0.15 W
Test voltage
  • 1,000 V
Thermal conductivity (air)
  • 3 mW/K