B57237S0100M000
TDK Electronics NTC resistor B47237 10Ohm 20% THT P7,5mm
B57237SK10B57237SK10
Manufacturer Part No.
B57237S0100M000
Schukat Part No.
B57237SK10
Manufacturer
2.360 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 23/2026
1.000 Pcs.
Planned delivery time
Ø 12 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 500 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 10 or multiple of 10)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
NTC resistor
Series
B47237
Nominal temperature
25 °C
Rated power
3.1 W
Resistance
10 Ohm
Resistance tolerance
20 %
Widerstandstoleranz (IEC 60062)
M
Assembly Type
THT
Pitch
7.5 mm
Manufacturer
  • TDK Electronics
Type
  • NTC resistor
Series
  • B47237
Product group
  • C4014
Application
  • Current limiter
Assembly Type
  • THT
Features
  • • NTC resistor for limiting inrush currents
    • Thermistor for limiting inrush currents
    • Encapsulated disc
    • Tinned connecting wires
    • UL approved
Dimensions and Weights
Dimension: Width
  • 7 mm
Dimension: Height
  • 54 mm
Pitch
  • 7.5 mm
Weight
  • 2 g
Diameter, resistor body
  • 15 mm
Diameter, connecting wire
  • 0.8 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 170 °C
Technical Features
Resistance value
  • 10
Resistance unit
  • Ohm
Resistance
  • 10 Ohm
Resistance tolerance
  • 20 %
  • M
Nominal temperature
  • 25 °C
Rated power
  • 3.1 W
Thermal conductivity (air)
  • 17 mW/K