B57164K0153K000
TDK Electronics NTC resistor K164 15kOhm 10% THT P5mm
K164NK015-10K164NK015-10
Manufacturer Part No.
B57164K0153K000
Schukat Part No.
K164NK015-10
Manufacturer
1.090 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 14 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 2000 Pcs.
Nominal temperature
25 °C
Rated power
0.45 W
Resistance
15 kOhm
Resistance tolerance
10 %
Pitch
5 mm
    • Painted thermistor disk
    • From the lower edge of the disk from 2.0 mm max. lacquer-free
    • Connection wires made of tinned copper
    • 5mm pitch
Dimensions and Weights
Dimension: Width
  • 5 mm
Dimension: Height
  • 41.5 mm
Pitch
  • 5 mm
Diameter, resistor body
  • 5.5 mm
Diameter, connecting wire
  • 0.6 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 125 °C
Technical Features
Resistance value
  • 15
Resistance
  • 15 kOhm
Resistance tolerance
  • 10 %
Nominal temperature
  • 25 °C
Rated power
  • 0.45 W
Thermal conductivity (air)
  • 7,5 mW/K