B57164K0152K000
TDK Electronics NTC resistor K164 1,5kOhm 10% THT P5mm
K164NK001.5-10K164NK001.5-10
Manufacturer Part No.
B57164K0152K000
Schukat Part No.
K164NK001.5-10
Manufacturer
1.090 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 8 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 1000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 10 or multiple of 10)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
NTC resistor
Series
K164
Nominal temperature
25 °C
Rated power
0.45 W
Resistance
1,5 kOhm
Resistance tolerance
10 %
Widerstandstoleranz (IEC 60062)
K
Assembly Type
THT
Pitch
5 mm
Manufacturer
  • TDK Electronics
Type
  • NTC resistor
Series
  • K164
Product group
  • C4010
Application
  • Sensor
Assembly Type
  • THT
Features
  • • For temperature compensation, measurement and control
    • Painted thermistor disk
    • From the lower edge of the disk from 2.0 mm max. lacquer-free
    • Connection wires made of tinned copper
    • 5mm pitch
Dimensions and Weights
Dimension: Width
  • 5 mm
Dimension: Height
  • 41.5 mm
Pitch
  • 5 mm
Weight
  • 0.37 g
Diameter, resistor body
  • 5.5 mm
Diameter, connecting wire
  • 0.6 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 125 °C
Technical Features
Resistance value
  • 1.5
Resistance unit
  • kOhm
Resistance
  • 1,5 kOhm
Resistance tolerance
  • 10 %
  • K
Nominal temperature
  • 25 °C
Rated power
  • 0.45 W
Thermal conductivity (air)
  • 7,5 mW/K