B57045K0472K000
TDK Electronics NTC resistor B57045K 4,7kOhm 10% THT P5mm
B57045K04.7B57045K04.7
Manufacturer Part No.
B57045K0472K000
Schukat Part No.
B57045K04.7
Manufacturer
240 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 18 Weeks
Nominal temperature
25 °C
Rated power
0.45 W
Resistance
4,7 kOhm
Resistance tolerance
10 %
Pitch
5 mm
Dimension: Height
  • 51 mm
Pitch
  • 5 mm
Diameter, connecting wire
  • 0.6 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 125 °C
Technical Features
Resistance value
  • 4.7
Resistance
  • 4,7 kOhm
Resistance tolerance
  • 10 %
Nominal temperature
  • 25 °C
Rated power
  • 0.45 W
Test voltage
  • 2,500 V
Thermal conductivity (air)
  • 9 mW/K
Insulation resistance
  • 100 MOhm