B57045K0102K000
TDK Electronics NTC resistor B57045K 1kOhm 10% THT P5mm
B57045K01B57045K01
Manufacturer Part No.
B57045K0102K000
Schukat Part No.
B57045K01
Manufacturer
1.150 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 20 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 500 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 10 or multiple of 10)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
NTC resistor
Series
B57045K
Nominal temperature
25 °C
Rated power
0.45 W
Resistance
1 kOhm
Resistance tolerance
10 %
Widerstandstoleranz (IEC 60062)
K
Assembly Type
THT
Pitch
5 mm
Manufacturer
  • TDK Electronics
Type
  • NTC resistor
Series
  • B57045K
Product group
  • C4013
Application
  • Sensor
Assembly Type
  • THT
Features
  • • NTC thermistor for temperature compensation, measurement and control
    • Electrically insulated M3 aluminum screw housing
    • Good thermal coupling due to screw connection
    • Tin-plated copper connections
Dimensions and Weights
Dimension: Height
  • 51 mm
Pitch
  • 5 mm
Weight
  • 1 g
Diameter, connecting wire
  • 0.6 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 125 °C
Technical Features
Resistance value
  • 1
Resistance unit
  • kOhm
Resistance
  • 1 kOhm
Resistance tolerance
  • 10 %
  • K
Nominal temperature
  • 25 °C
Rated power
  • 0.45 W
Test voltage
  • 2,500 V
Thermal conductivity (air)
  • 9 mW/K
Thermal cooling time constant (air)
  • 75
Insulation resistance
  • 100 MOhm