DIP24-2A72-21D
Standex Electronics THT Reed relay DIP DIL Series DIP SPDT-NO 24VDC 0,5A 2.000Ohm Solder connection
DIP242A7221DDIP242A7221DDIP242A7221D
Manufacturer Part No.
DIP24-2A72-21D
Schukat Part No.
DIP242A7221D
0 Pcs. in stock
contacts
SPDT-NO
Contact: Switching Current (min/typ/max)
0.5 A
Coil: Nominal Voltage DC
24 V DC
Coil resistance
2,000 Ohm
Product group
  • E4415
contacts
  • SPDT-NO
  • • Dual inline IC compatible relay
    • molded
Dimension: Length
  • 19.3 mm
Dimension: Width
  • 7 mm
Dimension: Height
  • 7.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -20 °C
Operating Temperature Max.
  • 70 °C
Technical Features
  • 0.5 A
Contact: Switching Voltage, max. DC
  • 200 V DC
Contact: Carry Current
  • 1 A
Contact: Switching Load (W)
  • 10 W
Contact resistance
  • 100 mOhm
Coil design
  • monostable
  • polarized
Coil resistance
  • 2,000 Ohm
Inductor power
  • 290 mW
Coil: Nominal Voltage DC
  • 24 V DC
Coil: Pick-up voltage
  • 16.8 V
Coil: Drop-out Voltage
  • 3.6 V