DIP24-1C90-51D
Standex Electronics THT Reed relay DIP DIL Series DIP SPDT 24VDC 0,5A 2.000Ohm Solder connection
DIP241C9051DDIP241C9051DDIP241C9051D
Manufacturer Part No.
DIP24-1C90-51D
Schukat Part No.
DIP241C9051D
50 Pcs. in stock
contacts
SPDT
Contact: Switching Current (min/typ/max)
0.5 A
Coil: Nominal Voltage DC
24 V DC
Coil resistance
2,000 Ohm
Product group
  • E4419
contacts
  • SPDT
  • • Dual inline IC compatible relay
    • Molded
Dimension: Length
  • 19.3 mm
Dimension: Width
  • 7 mm
Dimension: Height
  • 7.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -20 °C
Operating Temperature Max.
  • 70 °C
Technical Features
  • 0.5 A
Contact: Switching Voltage, max. DC
  • 175 V DC
Contact: Carry Current
  • 1.2 A
Contact: Switching Load (W)
  • 10 W
Contact resistance
  • 150 mOhm
Coil design
  • monostable
  • polarized
Coil resistance
  • 2,000 Ohm
Inductor power
  • 290 mW
Coil: Nominal Voltage DC
  • 24 V DC
Coil: Pick-up voltage
  • 16.8 V
Coil: Drop-out Voltage
  • 3.6 V