DIP12-2A72-21L
Standex Electronics THT Reed relay DIP DIL Series DIP SPDT-NO 12VDC 0,5A 500Ohm Solder connection
DIP122A7221LDIP122A7221LDIP122A7221L
Manufacturer Part No.
DIP12-2A72-21L
Schukat Part No.
DIP122A7221L
125 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 21 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 25 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 25 or multiple of 25)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Series
DIP
Termination Style
Solder connection
contacts
SPDT-NO
Contact: Switching Current (min/typ/max)
0.5 A
Coil: Nominal Voltage DC
12 V DC
Coil resistance
500 Ohm
Manufacturer
  • Standex Electronics
Type
  • Reed relay DIP DIL
Series
  • DIP
Product group
  • E4415
contacts
  • SPDT-NO
Assembly Type
  • THT
Termination Style
  • Solder connection
Application
  • General-purpose, measuring and testing equipment and others
Features
  • • Dual inline IC compatible relay
    • molded
    • flux-tight design
    • suitable for plugging into a 14-pin DIP/DIL IC socket
    • TTL control possible
    • High profile, with integrated diode parallel to the coil
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 19.3 mm
Dimension: Width
  • 6.5 mm
Dimension: Height
  • 5.1 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -20 °C
Operating Temperature Max.
  • 70 °C
Technical Features
  • 0.5 A
Contact: Switching Voltage, max. DC
  • 200 V DC
Contact: Carry Current
  • 1 A
Contact: Switching Load (W)
  • 10 W
Contact resistance
  • 100 mOhm
Coil design
  • monostable
  • non-polarized
Coil resistance
  • 500 Ohm
Inductor power
  • 290 mW
Coil: Nominal Voltage DC
  • 12 V DC
Coil: Pick-up voltage
  • 8.4 V
Coil: Drop-out Voltage
  • 1.8 V