DIP12-1A72-13L
Standex Electronics THT Reed relay DIP DIL Series DIP SPST-NO 12VDC 0,5A 1.000Ohm Solder connection
DIP121A7213LDIP121A7213L
Manufacturer Part No.
DIP12-1A72-13L
Schukat Part No.
DIP121A7213L
350 Pcs. in stock
Quantity and Options
(at least 5 or multiple of 5)
contacts
SPST-NO
Contact: Switching Current (min/typ/max)
0.5 A
Coil: Nominal Voltage DC
12 V DC
Coil resistance
1,000 Ohm
Product group
  • E4412
contacts
  • SPST-NO
Application
  • General Purpose, Measuring and Testing Devices & Others
Dimension: Length
  • 19.3 mm
Dimension: Width
  • 6.5 mm
Dimension: Height
  • 5.1 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -20 °C
Operating Temperature Max.
  • 70 °C
Technical Features
  • 0.5 A
Contact: Switching Voltage, max. DC
  • 200 V DC
Contact: Carry Current
  • 1 A
Contact: Switching Load (W)
  • 10 W
Contact resistance
  • 100 mOhm
Coil resistance
  • 1,000 Ohm
Inductor power
  • 145 mW
Coil: Nominal Voltage DC
  • 12 V DC
Coil: Pick-up voltage
  • 8.4 V
Coil: Drop-out Voltage
  • 1.8 V