DIP12-1A72-12L
Standex Electronics THT Reed relay DIP DIL Series DIP SPST-NO 12VDC 0,5A 1.000Ohm Solder connection
DIP121A7212LDIP121A7212LDIP121A7212L
Manufacturer Part No.
DIP12-1A72-12L
Schukat Part No.
DIP121A7212L
280 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 21 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 25 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 25 or multiple of 25)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Series
DIP
Termination Style
Solder connection
contacts
SPST-NO
Contact: Switching Current (min/typ/max)
0.5 A
Coil: Nominal Voltage DC
12 V DC
Coil resistance
1,000 Ohm
Manufacturer
  • Standex Electronics
Type
  • Reed relay DIP DIL
Series
  • DIP
Product group
  • E4411
contacts
  • SPST-NO
Assembly Type
  • THT
Termination Style
  • Solder connection
Application
  • General-purpose, measuring and testing equipment and others
Features
  • • Dual inline IC compatible relay
    • Flux-tight design
    • Suitable for plugging into a 14-pin DIP/DIL IC socket
    • TTL control possible
    • High profile, with integrated diode parallel to the coil
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 19.3 mm
Dimension: Width
  • 6.5 mm
Dimension: Height
  • 5.1 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -20 °C
Operating Temperature Max.
  • 70 °C
Technical Features
  • 0.5 A
Contact: Switching Voltage, max. AC
  • 200 V AC
Contact: Switching Voltage, max. DC
  • 200 V DC
Contact: Carry Current
  • 1 A
Contact: Switching Load (W)
  • 10 W
Contact resistance
  • 10 mOhm
Coil design
  • monostable
  • non-polarized
Coil resistance
  • 1,000 Ohm
Inductor power
  • 145 mW
Coil: Nominal Voltage DC
  • 12 V DC
Coil: Pick-up voltage
  • 8.4 V
Coil: Drop-out Voltage
  • 1.8 V