DIP05-1C90-51L
Standex Electronics THT Reed relay DIP DIL Series DIP SPDT 5VDC 0,5A 200Ohm Solder connection
DIP051C9051LDIP051C9051LDIP051C9051L
Manufacturer Part No.
DIP05-1C90-51L
Schukat Part No.
DIP051C9051L
100 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 21 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 25 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 25 or multiple of 25)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Series
DIP
Termination Style
Solder connection
contacts
SPDT
Contact: Switching Current (min/typ/max)
0.5 A
Coil: Nominal Voltage DC
5 V DC
Coil resistance
200 Ohm
Manufacturer
  • Standex Electronics
Type
  • Reed relay DIP DIL
Series
  • DIP
Product group
  • E4419
contacts
  • SPDT
Assembly Type
  • THT
Termination Style
  • Solder connection
Application
  • General-purpose, measuring and testing equipment and others
Features
  • • Dual inline IC compatible relay
    • Molded
    • Flux-tight design
    • Suitable for plugging into a 14-pin DIP/DIL IC socket
    • TTL control possible
    • High profile, with integrated diode parallel to the coil
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 19.3 mm
Dimension: Width
  • 6.5 mm
Dimension: Height
  • 5.1 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -20 °C
Operating Temperature Max.
  • 70 °C
Technical Features
  • 0.5 A
Contact: Switching Voltage, max. DC
  • 175 V DC
Contact: Carry Current
  • 1.2 A
Contact: Switching Load (W)
  • 10 W
Contact resistance
  • 150 mOhm
Coil design
  • monostable
  • non-polarized
Coil resistance
  • 200 Ohm
Inductor power
  • 125 mW
Coil: Nominal Voltage DC
  • 5 V DC
Coil: Pick-up voltage
  • 3.5 V
Coil: Drop-out Voltage
  • 0.75 V