SPBH40S-300Y
Speed Tray pin strip SPBHxxS Pin Box Header 2-row straight 40 Pole Pitch2,54mm gray vergoldet
PSB40PSB40
Manufacturer Part No.
SPBH40S-300Y
Schukat Part No.
PSB40
Manufacturer
300 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 48 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 12 or multiple of 12)
Housing material
Polybutylenterephthalat (PBT) 20% GF
Number of poles
40
Pitch
2.54 mm
Rated voltage AC
1,000 V AC
Rated current
1 A
Rated voltage DC
1,000 V DC
Number of poles
  • 40
Dimension: Width
  • 57.7 mm
Dimension: Height
  • 11.5 mm
Dimension: Depth
  • 8 mm
Pitch
  • 2.54 mm
Technical Features
Rated current
  • 1 A
Rated voltage AC
  • 1,000 V AC
Rated voltage DC
  • 1,000 V DC
Insulation resistance
  • 5000 mOhm
Contact resistance
  • 20 mOhm
Mechanical Features
Housing material