SPBH26S-300Y
Speed Tray pin strip SPBHxxS Pin Box Header 2-row straight 26 Pole Pitch2,54mm gray vergoldet
PSB26PSB26
Manufacturer Part No.
SPBH26S-300Y
Schukat Part No.
PSB26
Manufacturer
1.080 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 72 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 18 or multiple of 18)
Housing material
Polybutylenterephthalat (PBT) 20% GF
Number of poles
26
Pitch
2.54 mm
Rated voltage AC
1,000 V AC
Rated current
1 A
Rated voltage DC
1,000 V DC
Number of poles
  • 26
Dimension: Width
  • 39.9 mm
Dimension: Height
  • 11.5 mm
Dimension: Depth
  • 8 mm
Pitch
  • 2.54 mm
Technical Features
Rated current
  • 1 A
Rated voltage AC
  • 1,000 V AC
Rated voltage DC
  • 1,000 V DC
Insulation resistance
  • 5000 mOhm
Contact resistance
  • 20 mOhm
Mechanical Features
Housing material