SPBH20S-300Y
Speed Tray pin strip SPBHxxS Pin Box Header 2-row straight 20 Pole Pitch2,54mm gray vergoldet
PSB20PSB20
Manufacturer Part No.
SPBH20S-300Y
Schukat Part No.
PSB20
Manufacturer
1.172 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 2 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 960 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 12 or multiple of 12)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Contact Type
Pin
Type
Tray pin strip
Connector Contact
Solder
Series
SPBHxxS
Colour
gray
Housing material
Polybutylenterephthalat (PBT) 20% GF
Housing
2-row
Design
Box Header
Number of poles
20
Pitch
2.54 mm
Alignment
straight
Rated voltage AC
1,000 V AC
Rated current
1 A
Rated voltage DC
1,000 V DC
Manufacturer
  • Speed
Type
  • Tray pin strip
Series
  • SPBHxxS
Product group
  • F2351
Housing
  • 2-row
Contact Type
  • Pin
Connector Contact
  • Solder
Number of poles
  • 20
Alignment
  • straight
Design
  • Box Header
Colour
  • gray
Dimensions and Weights
Dimension: Width
  • 32.2 mm
Dimension: Height
  • 11.5 mm
Dimension: Depth
  • 8 mm
Pitch
  • 2.54 mm
Technical Features
Rated current
  • 1 A
Rated voltage AC
  • 1,000 V AC
Rated voltage DC
  • 1,000 V DC
Insulation resistance
  • 5000 mOhm
Contact resistance
  • 20 mOhm
Mechanical Features
Housing material