SPBH14S-300Y
Speed Tray pin strip SPBHxxS Pin Box Header 2-row straight 14 Pole Pitch2,54mm gray vergoldet
PSB14PSB14
Manufacturer Part No.
SPBH14S-300Y
Schukat Part No.
PSB14
Manufacturer
2.292 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 132 Pcs.
Housing material
Polybutylenterephthalat (PBT) 20% GF
Number of poles
14
Pitch
2.54 mm
Rated voltage AC
1,000 V AC
Rated current
1 A
Rated voltage DC
1,000 V DC
Number of poles
  • 14
Dimension: Width
  • 24.6 mm
Dimension: Height
  • 11.5 mm
Dimension: Depth
  • 8 mm
Pitch
  • 2.54 mm
Technical Features
Rated current
  • 1 A
Rated voltage AC
  • 1,000 V AC
Rated voltage DC
  • 1,000 V DC
Insulation resistance
  • 5000 mOhm
Contact resistance
  • 20 mOhm
Mechanical Features
Housing material