SIT8008BI-12-XXS-5.312500E
SiTime MEMS oscillator SiT8008BI 5,3125MHz 2,5V 3,3V 2,5mm x 2mm
12-XXS-5.312500E12-XXS-5.312500E
Manufacturer Part No.
SIT8008BI-12-XXS-5.312500E
Schukat Part No.
12-XXS-5.312500E
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 4 Weeks
Life Cycle Status
Active
Available on order
Prices
Manufacturer bundle 1000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 5 or multiple of 5)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Series
SiT8008BI
Type
MEMS oscillator
Frequency
5.312 MHz
Operating voltage, min.
2.5 V
Operating voltage, max.
3.3 V
Dimension: Length
2.5 mm
Dimension: Width
2 mm
Dimension: Height
0.75 mm
Operating Temperature Min.
-40 °C
Operating Temperature Max.
85 °C
Manufacturer
  • SiTime
Series
  • SiT8008BI
Product group
  • D9800
Type
  • MEMS oscillator
Application
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 2.5 mm
Dimension: Width
  • 2 mm
Dimension: Height
  • 0.75 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Frequency
  • 5.312 MHz
Frequency stability, min.
  • -25 ppm
Frequency stability, max.
  • 25 ppm
Operating voltage, min.
  • 2.5 V
Operating voltage, max.
  • 3.3 V
Operating voltage tolerance
  • -10.1 %
Power consumption, typ.
  • 3.5 mA