SIT8008BI-12-XXS-11.945000E
SiTime MEMS oscillator SiT8008BI 11,945MHz 2,5V 3,3V 2,5mm x 2mm
12-XXS-11.945000E12-XXS-11.945000E
Manufacturer Part No.
SIT8008BI-12-XXS-11.945000E
Schukat Part No.
12-XXS-11.945000E
Frequency
11.945 MHz
Operating voltage, min.
2.5 V
Operating voltage, max.
3.3 V
Dimension: Length
2.5 mm
Dimension: Width
2 mm
Dimension: Height
0.75 mm
Operating Temperature Min.
-40 °C
Operating Temperature Max.
85 °C
Product group
  • D9801
Dimension: Length
  • 2.5 mm
Dimension: Width
  • 2 mm
Dimension: Height
  • 0.75 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Frequency
  • 11.945 MHz
Frequency stability, max.
  • 25 ppm
Operating voltage, min.
  • 2.5 V
Operating voltage, max.
  • 3.3 V
Operating voltage tolerance
  • -10.1 %
Power consumption, typ.
  • 3.5 mA