SLT75-12VFC-UNSLT75-12VFC-UN
TOP
Manufacturer Part No.
SLT75-12VFC-UN
Schukat Part No.
SLT75-12VFC-UN
Manufacturer
177 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 30/2026
250 Pcs.
Prices
Manufacturer bundle 50 Pcs.
Operating mode
CV
Output Power
75 W
Output voltage
12 V
Output current
6.250 A
Protection Class IP
IP67
Series
  • SLT75-VFC-UN
Product group
  • M8132
Operating mode
  • CV
Package/Case
  • Enclosed Metal
Dimension: Length
  • 333 mm
Dimension: Width
  • 30 mm
Dimension: Height
  • 16.5 mm
Weight
  • 230 g
Label
  • MM-Zeichen; SELV; FCC
Manufacturer's warranty (years)
  • 5
Operating conditions
MTBF
  • 1,000,000 h
Operating expectation
  • 50,000 h
Operating Temperature Min.
  • -20 °C
Operating Temperature Max.
  • 50 °C
Storage Temperature Min.
  • -30 °C
Storage Temperature Max.
  • 80 °C
Input
Mains frequency min.
  • 50 Hz
Mains frequency max.
  • 60 Hz
Input voltage min. AC
  • 120 V
Input voltage max. AC
  • 240 V
Input current
  • 0.4 A
Efficiency
  • 90.7 %
No load power, less than
  • 0.5 W
Inrush current, max.
  • 21.2 A
Max. number on B16 circuit breaker
  • 20
Max. number on C16 circuit breaker
  • 34
Power factor correction (PFC)
Power factor
  • 0.95
Connection type, input
  • Strand
Cable length, input
  • 15 cm
Output Power
  • 75 W
Output voltage
  • 12 V
Output voltage tolerance
  • -5.5 %
Ripple & Noise
  • 400 mVp-p
Selectable output current
Output current
  • 6.250 A