SLT60-24VLG-ESLT60-24VLG-E
TOP
Manufacturer Part No.
SLT60-24VLG-E
Schukat Part No.
SLT60-24VLG-E
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 25/2026
352 Pcs.
Prices
Manufacturer bundle 32 Pcs.
Operating mode
CV
Output Power
60 W
Output voltage
24 V
Output current
2.500 A
Series
  • SLT60-VLG-E
Product group
  • M8442
Operating mode
  • CV
Dimension: Length
  • 188 mm
Dimension: Width
  • 45 mm
Dimension: Height
  • 30 mm
Weight
  • 260 g
Label
  • MM-Zeichen; SELV
Manufacturer's warranty (years)
  • 3
Operating expectation
  • 30,000 h
Operating Temperature Min.
  • -20 °C
Operating Temperature Max.
  • 50 °C
Storage Temperature Min.
  • -30 °C
Storage Temperature Max.
  • 80 °C
Input
Mains frequency min.
  • 50 Hz
Mains frequency max.
  • 60 Hz
Input voltage min. AC
  • 220 V
Input voltage max. AC
  • 240 V
Input current
  • 0.3 A
Efficiency
  • 89 %
No load power, less than
  • 0.5 W
Inrush current, max.
  • 35 A
Max. number on B16 circuit breaker
  • 15
Max. number on C16 circuit breaker
  • 26
Power factor correction (PFC)
Power factor
  • 0.95
Output Power
  • 60 W
Output voltage
  • 24 V
Output voltage tolerance
  • -5.5 %
Ripple & Noise
  • 200 mVp-p
Selectable output current
Output current
  • 2.500 A