SLT6-350IL-4SLT6-350IL-4
Manufacturer Part No.
SLT6-350IL-4
Schukat Part No.
SLT6-350IL-4
Manufacturer
198 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 26/2026
200 Pcs.
Prices
Manufacturer bundle 200 Pcs.
Operating mode
CV/CC
Output Power
6 W
Output voltage
24 V
Output current
0.350 A
Series
  • SLT6-IL-4
Product group
  • M8022
Operating mode
  • CV/CC
Dimension: Length
  • 68 mm
Dimension: Width
  • 35 mm
Dimension: Height
  • 20 mm
Weight
  • 37.5 g
Label
  • SELV; MM-Zeichen
Manufacturer's warranty (years)
  • 3
Operating expectation
  • 30,000 h
Operating Temperature Min.
  • -20 °C
Operating Temperature Max.
  • 50 °C
Storage Temperature Min.
  • -30 °C
Storage Temperature Max.
  • 80 °C
Input
Mains frequency min.
  • 50 Hz
Mains frequency max.
  • 60 Hz
Input voltage min. AC
  • 100 V
Input voltage max. AC
  • 240 V
Input current
  • 0.12 A
Efficiency
  • 76.5 %
No load power, less than
  • 0.3 W
Inrush current, max.
  • 25 A
Max. number on B16 circuit breaker
  • 75
Max. number on C16 circuit breaker
  • 128
Power factor correction (PFC)
Power factor
  • 0.4
Output Power
  • 6 W
Output voltage
  • 24 V
Output voltage tolerance
  • -15.15 %
Ripple & Noise
  • 650 mVp-p
Selectable output current
Output current
  • 0.350 A
Output current tolerance
  • -5.5 %