SLT30-12VFC-UNSLT30-12VFC-UN
TOP
Manufacturer Part No.
SLT30-12VFC-UN
Schukat Part No.
SLT30-12VFC-UN
Manufacturer
231 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 50 Pcs.
Operating mode
CV
Output Power
30 W
Output voltage
12 V
Output current
2.500 A
Protection Class IP
IP67
Series
  • SLT30-VFC-UN
Product group
  • M8112
Operating mode
  • CV
Package/Case
  • Enclosed Metal
Dimension: Length
  • 275 mm
Dimension: Width
  • 30 mm
Dimension: Height
  • 16.5 mm
Weight
  • 200 g
Label
  • MM-Zeichen; SELV; FCC
Manufacturer's warranty (years)
  • 5
Operating conditions
MTBF
  • 100,000 h
Operating expectation
  • 50,000 h
Operating Temperature Min.
  • -20 °C
Operating Temperature Max.
  • 50 °C
Storage Temperature Min.
  • -30 °C
Storage Temperature Max.
  • 80 °C
Input
Mains frequency min.
  • 50 Hz
Mains frequency max.
  • 60 Hz
Input voltage min. AC
  • 108 V
Input voltage max. AC
  • 264 V
Input current
  • 0.35 A
Efficiency
  • 83.5 %
No load power, less than
  • 0.5 W
Inrush current, max.
  • 18 A
Power factor correction (PFC)
Power factor
  • 0.95
Connection type, input
  • Strand
Cable length, input
  • 15 cm
Output Power
  • 30 W
Output voltage
  • 12 V
Output voltage tolerance
  • -5.5 %
Ripple & Noise
  • 90 mVp-p
Selectable output current
Output current
  • 2.500 A