SLT200-24VLE-EU
Manufacturer Part No.
SLT200-24VLE-EU
Schukat Part No.
SLT200-24VLE-EU
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 16 Weeks
Life Cycle Status
Active
Available on order
Prices
Manufacturer bundle 20 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 500 or multiple of 1)
Operating mode
CV
Output Power
200 W
Output voltage
24 V
Output current
8.300 A
Protection Class IP
IP20
Series
  • SLT200-VLE-EU
Product group
  • M8495
Operating mode
  • CV
Package/Case
  • Enclosed Plastic
Dimension: Length
  • 223 mm
Dimension: Width
  • 63 mm
Dimension: Height
  • 22 mm
Weight
  • 650 g
Label
  • MM-Zeichen; SELV
Manufacturer's warranty (years)
  • 5
Operating expectation
  • 50,000 h
Operating Temperature Min.
  • -20 °C
Operating Temperature Max.
  • 45 °C
Storage Temperature Min.
  • -30 °C
Storage Temperature Max.
  • 80 °C
Input
Mains frequency min.
  • 50 Hz
Mains frequency max.
  • 60 Hz
Input voltage min. AC
  • 220 V
Input voltage max. AC
  • 240 V
Input current
  • 1 A
Efficiency
  • 94 %
No load power, less than
  • 0.5 W
Power factor correction (PFC)
Power factor
  • 0.95
Connection type, input
  • IEC-320 C8
Output Power
  • 200 W
Output voltage
  • 24 V
Output voltage tolerance
  • -3.3 %
Ripple & Noise
  • 480 mVp-p
Selectable output current
Output current
  • 8.300 A