SLT150-48VLG-ESLT150-48VLG-E
Manufacturer Part No.
SLT150-48VLG-E
Schukat Part No.
SLT150-48VLG-E
Manufacturer
12 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 30 Pcs.
Operating mode
CV
Output Power
150 W
Output voltage
48 V
Output current
3.120 A
Protection Class IP
IP20
Series
  • SLT150-VLG-E
Product group
  • M8490
Operating mode
  • CV
Package/Case
  • Enclosed Plastic
Dimension: Length
  • 185 mm
Dimension: Width
  • 60 mm
Dimension: Height
  • 31 mm
Weight
  • 460 g
Label
  • MM-Zeichen; SELV; VDE
Manufacturer's warranty (years)
  • 5
Operating expectation
  • 50,000 h
Operating Temperature Min.
  • -20 °C
Operating Temperature Max.
  • 45 °C
Storage Temperature Min.
  • -30 °C
Storage Temperature Max.
  • 80 °C
Input
Mains frequency min.
  • 50 Hz
Mains frequency max.
  • 60 Hz
Input voltage min. AC
  • 220 V
Input voltage max. AC
  • 240 V
Input current
  • 0.8 A
Efficiency
  • 93 %
No load power, less than
  • 0.5 W
Inrush current, max.
  • 120 A
Max. number on B16 circuit breaker
  • 6
Max. number on C16 circuit breaker
  • 10
Power factor correction (PFC)
Power factor
  • 0.95
Connection type, input
  • Screw Terminal
Output Power
  • 150 W
Output voltage
  • 48 V
Output voltage tolerance
  • -3.3 %
Ripple & Noise
  • 600 mVp-p
Selectable output current
Output current
  • 3.120 A