SLD30-24VL-E
Self AC/DC LED power supply unit CV 30W 24V 1,250A IP20 Leading Edge Mode Trailing Edge Mode
SLD30-24VL-ESLD30-24VL-E
TOP
Manufacturer Part No.
SLD30-24VL-E
Schukat Part No.
SLD30-24VL-E
Manufacturer
60 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 16 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 48 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Operating mode
CV
Output Power
30 W
Output voltage
24 V
Output current
1.250 A
Protection Class IP
IP20
Interfaces
Leading Edge Mode
Trailing Edge Mode
Manufacturer
  • Self
Series
  • SLD30-VL-E
Product group
  • M8354
Application
  • Lighting
Operating mode
  • CV
Package/Case
  • Enclosed Plastic
Dimension: Length
  • 145 mm
Dimension: Width
  • 50 mm
Dimension: Height
  • 22 mm
Weight
  • 195 g
Label
  • SELV; MM-Zeichen
Dimmable
Interfaces
  • Leading Edge Mode
  • Trailing Edge Mode
Manufacturer's warranty (years)
  • 5
Features
  • Independent Control Gear
Operating conditions
Operating expectation
  • 30,000 h
Operating Temperature Min.
  • -20 °C
Operating Temperature Max.
  • 45 °C
Storage Temperature Min.
  • -30 °C
Storage Temperature Max.
  • 80 °C
Input
Mains frequency min.
  • 50 Hz
Mains frequency max.
  • 60 Hz
Input voltage min. AC
  • 220 V
Input voltage max. AC
  • 240 V
Input current
  • 0.18 A
Efficiency
  • 83 %
No load power, less than
  • 0.5 W
Power consumption in standby mode (PSB), less than
  • 0.5 W
Inrush current, max.
  • 20 A
Max. number on B16 circuit breaker
  • 36
Max. number on C16 circuit breaker
  • 62
Power factor correction (PFC)
Power factor
  • 0.95
Connection type, input
  • Screw Terminal
Output
Number of outputs
  • 1
Output Power
  • 30 W
Output voltage
  • 24 V
Output voltage tolerance
  • -5.5 %
Ripple & Noise
  • 300 mVp-p
Selectable output current
Output current
  • 1.250 A