SLD120-24VL-E
Self AC/DC LED power supply unit CV 120W 24V 5,000A IP20 Trailing Edge Mode Leading Edge Mode
SLD120-24VL-ESLD120-24VL-E
TOP
Manufacturer Part No.
SLD120-24VL-E
Schukat Part No.
SLD120-24VL-E
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 26/2026
436 Pcs.
Planned delivery time
Ø 16 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 20 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Operating mode
CV
Output Power
120 W
Output voltage
24 V
Output current
5.000 A
Protection Class IP
IP20
Interfaces
Leading Edge Mode
Trailing Edge Mode
Manufacturer
  • Self
Series
  • SLD120-VL-E
Product group
  • M8380
Application
  • Lighting
Operating mode
  • CV
Package/Case
  • Enclosed Plastic
Dimension: Length
  • 223 mm
Dimension: Width
  • 64 mm
Dimension: Height
  • 32 mm
Weight
  • 665 g
Label
  • MM-Zeichen; SELV
Dimmable
Interfaces
  • Leading Edge Mode
  • Trailing Edge Mode
Manufacturer's warranty (years)
  • 5
Features
  • Independent Control Gear
Operating conditions
Operating expectation
  • 30,000 h
Operating Temperature Min.
  • -10 °C
Operating Temperature Max.
  • 45 °C
Storage Temperature Min.
  • -30 °C
Storage Temperature Max.
  • 80 °C
Input
Mains frequency min.
  • 50 Hz
Mains frequency max.
  • 60 Hz
Input voltage min. AC
  • 220 V
Input voltage max. AC
  • 240 V
Input current
  • 0.63 A
Efficiency
  • 90 %
No load power, less than
  • 0.5 W
Power consumption in standby mode (PSB), less than
  • 0.5 W
Inrush current, max.
  • 55 A
Max. number on B16 circuit breaker
  • 13
Max. number on C16 circuit breaker
  • 22
Power factor correction (PFC)
Power factor
  • 0.95
Connection type, input
  • Screw Terminal
Output
Number of outputs
  • 1
Output Power
  • 120 W
Output voltage
  • 24 V
Output voltage tolerance
  • -5.5 %
Ripple & Noise
  • 500 mVp-p
Selectable output current
Output current
  • 5.000 A