RN152-10-02-1M8
Schaffner Inductors Current-compensated chokes RN152 10A 1,8mH -30-50 vertical moulded
RN152-10-02-1M8
Manufacturer Part No.
RN152-10-02-1M8
Schukat Part No.
RN152-10-02-1M8
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 41/2026
100 Pcs.
Planned delivery time
Ø 28 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 100 Pcs.
Inductance
1,8 mH
Inductance tolerance[%]
Nominal resistance
14 mOhm
Rated current
10 A
Dimension: Length
43 mm
Dimension: Width
41.8 mm
Dimension: Height
25 mm
Series
  • RN152
    - Dual-choke configuration
Dimension: Length
  • 43 mm
Dimension: Width
  • 41.8 mm
Dimension: Height
  • 25 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 100 °C
Technical Features
Inductance
  • 1,8 mH
Inductance value
  • 1.8
Nominal resistance
  • 14 mOhm
Rated Voltage
  • 300 V AC
Rated current
  • 10 A