RN114-1.2-02-10M
Schaffner Inductors Current-compensated chokes RN114 1,2A 10mH -30-50 vertical moulded
RN114-1.2-02-10M
Manufacturer Part No.
RN114-1.2-02-10M
Schukat Part No.
RN114-1.2-02-10M
Manufacturer
80 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 2 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 500 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 5 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Kind
Current-compensated chokes
Inductance
10 mH
Inductance tolerance[%]
Nominal resistance
195 mOhm
Rated current
1.2 A
Dimension: Length
22.5 mm
Dimension: Width
21.5 mm
Dimension: Height
13.2 mm
Structure
moulded
Manufacturer
  • Schaffner
Product Family
  • RN
Series
  • RN114
Product group
  • D2253
Type
  • Inductors
Kind
  • Current-compensated chokes
Assembly Type
  • vertical
Features
  • - High saturation resistance and excellent thermal behaviour
    - Double choke design
    - Compact design
    - Through-hole mounting
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 22.5 mm
Dimension: Width
  • 21.5 mm
Dimension: Height
  • 13.2 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 100 °C
Technical Features
Inductance
  • 10 mH
Inductance value
  • 10
Inductance unit
  • mH
Inductance tolerance[%]
Nominal resistance
  • 195 mOhm
Rated Voltage
  • 300 V AC
Rated current
  • 1.2 A