RN112-1.2-02-6M8
Schaffner Inductors Current-compensated chokes RN112 1,2A 6,8mH -30-50 vertical moulded
RN112-1.2-02-6M8
Manufacturer Part No.
RN112-1.2-02-6M8
Schukat Part No.
RN112-1.2-02-6M8
Manufacturer
533 Pcs. in stock
Inductance
6,8 mH
Inductance tolerance[%]
Nominal resistance
250 mOhm
Rated current
1.2 A
Dimension: Length
17.7 mm
Dimension: Width
17.1 mm
Dimension: Height
12.6 mm
Dimension: Length
  • 17.7 mm
Dimension: Width
  • 17.1 mm
Dimension: Height
  • 12.6 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 100 °C
Technical Features
Inductance
  • 6,8 mH
Inductance value
  • 6.8
Nominal resistance
  • 250 mOhm
Rated Voltage
  • 300 V AC
Rated current
  • 1.2 A