RN112-0.5-02-27M
Schaffner Inductors Current-compensated chokes RN112 0,5A 27mH -30-50 vertical moulded
RN112-0.5-02-27M
Manufacturer Part No.
RN112-0.5-02-27M
Schukat Part No.
RN112-0.5-02-27M
Manufacturer
100 Pcs. in stock
Inductance
27 mH
Inductance tolerance[%]
Nominal resistance
1.200 mOhm
Rated current
0.5 A
Dimension: Length
17.7 mm
Dimension: Width
17.1 mm
Dimension: Height
12.6 mm
Dimension: Length
  • 17.7 mm
Dimension: Width
  • 17.1 mm
Dimension: Height
  • 12.6 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 100 °C
Technical Features
Inductance
  • 27 mH
Inductance value
  • 27
Nominal resistance
  • 1.200 mOhm
Rated Voltage
  • 300 V AC
Rated current
  • 0.5 A