RN112-0.4-02-39M
Schaffner Inductors Current-compensated chokes RN112 0,4A 39mH -30-50 vertical moulded
RN112-0.4-02-39M
Manufacturer Part No.
RN112-0.4-02-39M
Schukat Part No.
RN112-0.4-02-39M
Manufacturer
228 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 28 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 500 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 5 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Kind
Current-compensated chokes
Inductance
39 mH
Inductance tolerance[%]
Nominal resistance
1.500 mOhm
Rated current
0.4 A
Dimension: Length
17.7 mm
Dimension: Width
17.1 mm
Dimension: Height
12.6 mm
Structure
moulded
Manufacturer
  • Schaffner
Product Family
  • RN
Series
  • RN112
Product group
  • D2253
Type
  • Inductors
Kind
  • Current-compensated chokes
Assembly Type
  • vertical
Features
  • - High saturation resistance and excellent thermal behaviour
    - Dual-choke configuration
    - Compact design
    - Through-hole mounting
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 17.7 mm
Dimension: Width
  • 17.1 mm
Dimension: Height
  • 12.6 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 100 °C
Technical Features
Inductance
  • 39 mH
Inductance value
  • 39
Inductance unit
  • mH
Inductance tolerance[%]
Nominal resistance
  • 1.500 mOhm
Rated Voltage
  • 300 V AC
Rated current
  • 0.4 A