RN102-2-02-1M1
Schaffner Inductors Current-compensated chokes RN102 2A 1,1mH -30-50 vertical moulded
RN102-2-02-1M1
Manufacturer Part No.
RN102-2-02-1M1
Schukat Part No.
RN102-2-02-1M1
Manufacturer
529 Pcs. in stock
Inductance
1,1 mH
Inductance tolerance[%]
Nominal resistance
70 mOhm
Rated current
2 A
Dimension: Length
14 mm
Dimension: Width
14 mm
Dimension: Height
9 mm
Dimension: Length
  • 14 mm
Dimension: Width
  • 14 mm
Dimension: Height
  • 9 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 100 °C
Technical Features
Inductance
  • 1,1 mH
Inductance value
  • 1.1
Nominal resistance
  • 70 mOhm
Rated Voltage
  • 300 V AC
Rated current
  • 2 A