RN102-1.5-02-1M6
Schaffner Inductors Current-compensated chokes RN102 1,5A 1,6mH -30-50 vertical moulded
RN102-1.5-02-1M6
Manufacturer Part No.
RN102-1.5-02-1M6
Schukat Part No.
RN102-1.5-02-1M6
Manufacturer
9 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 38/2026
600 Pcs.
Inductance
1,6 mH
Inductance tolerance[%]
Nominal resistance
94 mOhm
Rated current
1.5 A
Dimension: Length
14 mm
Dimension: Width
14 mm
Dimension: Height
9 mm
Dimension: Length
  • 14 mm
Dimension: Width
  • 14 mm
Dimension: Height
  • 9 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 100 °C
Technical Features
Inductance
  • 1,6 mH
Inductance value
  • 1.6
Nominal resistance
  • 94 mOhm
Rated Voltage
  • 300 V AC
Rated current
  • 1.5 A