RN102-0.3-02-12M
Schaffner Inductors Current-compensated chokes RN102 0,3A 12mH -30-50 vertical moulded
RN102-0.3-02-12M
Manufacturer Part No.
RN102-0.3-02-12M
Schukat Part No.
RN102-0.3-02-12M
Manufacturer
780 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 27/2026
480 Pcs.
Planned delivery time
Ø 28 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 600 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 5 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Kind
Current-compensated chokes
Inductance
12 mH
Inductance tolerance[%]
Nominal resistance
1.100 mOhm
Rated current
0.3 A
Dimension: Length
14 mm
Dimension: Width
14 mm
Dimension: Height
9 mm
Structure
moulded
Manufacturer
  • Schaffner
Product Family
  • RN
Series
  • RN102
Product group
  • D2253
Type
  • Inductors
Kind
  • Current-compensated chokes
Assembly Type
  • vertical
Features
  • - High saturation resistance and excellent thermal behaviour
    - Dual-choke configuration
    - Compact design
    - Through-hole mounting
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 14 mm
Dimension: Width
  • 14 mm
Dimension: Height
  • 9 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 100 °C
Technical Features
Inductance
  • 12 mH
Inductance value
  • 12
Inductance unit
  • mH
Inductance tolerance[%]
Nominal resistance
  • 1.100 mOhm
Rated Voltage
  • 300 V AC
Rated current
  • 0.3 A